Yangın Algılama

     Yangın, yıkım gücü oldukça fazla, telafisi oldukça zor bir felakettir. Bu yüzden son dönemlerde insan mülkiyetinin bulunduğu hemen her yerde yangın alarm sistemleri zorunluluktan ziyade oldukça gerekli görülmüş ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. 

     Yangın alarm sistemleri, insanların bulunduğu veya bulunmadığı ortamlarda, kişilerin farkında varamayacakları değişimleri algılamak için kullanılır. İnsan gözünün algılayamayacağı hava ısınmaları, tutuşma sonucu oluşan gazlar, gözle görülmeyen küçük veya hızlı yanıp sönen kıvılcımlar gibi oldukça hassasiyet gerektiren ölçümler yangın alarm sistemleri tarafından takip edilebilir.

     Yangın alarm sistemleri, yangına sebep olacak etkenleri sezmek dışında, bağlantılı oldukları donanımlara göre çeşitli müdahale girişimlerinde de bulunabilir. Bir yangın alarm sisteminin temel görevleri şöyledir;

 1. Yangına sebep olacak etmenlerin sezilmesi

 2. Mülk sahiplerinin ve ilgili kişilerin yangın şüphesi hakkında uyarılması

 3. Yangın müdahale ekiplerinin çağırılması

 4. Ortamda bulunan yangın alarmı, söndürme araçları (su vanaları) gibi bileşenlerin aktif edilmesi

Yangın Alarm Sistemlerinin Kullanım Yerleri

 • Apartman ve apartman daireleri

 • Havaalanları

 • Okullar ve hastane

 • Gemiler

 • Laboratuvarlar

 • Garajlar

 • Petrol istasyonları

 • Alışveriş merkezleri

 • İş merkezleri vb.

 

Yangın Alarm Sistemi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar


- Düşük Bütçe: 

     Yangın alarm sistemleri ortamın şartlarına göre farklılık gösterir. Ortama uygun olmayan yetersiz alarm sistemleri yangın anında yetersiz geleceği gibi can ve mal kaybına sebep olabilir. Aksi durumda aşırı yoğunluklu alarm sistemleri gereğinden fazla maliyete sebep olabilir. Bu sebepten alarm sisteminizi seçmeden önce firmalarla iletişime geçmeniz, gerekli bilgileri almanız ve mekan analizi yaptırmanız oldukça önemlidir. Deneyimli bir firma rehberliğinde en uygun alarm sistemini seçmek en doğrusudur.

- Sensörlerin Hassasiyeti ve Doğruluğu: 

     Alarm sisteminin kullanılacağı ortam ve bu ortamda bulunan sensörlerin çalışmasını engelleyecek faktörlerin hesaplanması gerekir. Yapılan hesaplamalar sonucu sensörlerin ne kadar hassas çalışacağı ve ne tip sensörlerin yeterli olacağı planlanmalı ve bundan sonra alarm sisteminin kurulumu gerçekleştirilmelidir. Gerekli ölçümlerin yapılması için firmanın destek ekibinden yardım alınmalıdır.

- Yazılımların Yeterliliği ve Doğruluğu: 

     Yangın alarm sistemleri ortam ölçümlerini yeterli aralıklarla yapacak ve en hızlı şekilde yanıt vererek gerek otomatik tepki sistemlerini kontrol edecek, gerek belirli kişileri uyaracak şekilde ayarlanmalıdır. Yazılımların, ölçümlerin ve iletişim bilgilerinin doğruluğu ve güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bakım ve onarımdan sorumlu firmalar herhangi bir değişiklik durumunda kesinlikle belirtilmelidir. 

0506 108 18 10

©2018 Tüm Haklar Kaledar Güvenlik Sistemleri ne aittir.

Kayseri, Türkiye